بستن منو
  • تلفن تماس:021-44205158
جرثقیل های سیم بکسلی

جرثقیل های سیم بکسلی

در جرثقیل سیم بکسلی، رابط بین قلاب و بدنه دستگاه سیم بکسل بوده که بر روی درام شیاردار پیچیده شده و چرخش درام باعث جابجایی قلاب در ارتفاع شده و باربرداری و بارگذاری انجام می پذیرد. به دلیل تنوع سیم بکسل و آرایش آن امکان تهیه جرثقیل سیم بکسلی با ظرفیت های بسیار بالا (بیش از 1000 تن) و ارتفاع قلاب متنوع (تا 150 متر) میسر می گردد. جرثقیل سیم بکسلی فقط به صورت برقی ساخته می شود.

زمانی که یک جرثقیل سیم بکسلی بار بلند می کند سیم بکسل آن به دور درام جمع می شود . با این حال هزینه ی نگهداری درام گران است . یک جرثقیل زنجیری بار را بوسیله ی پولی بلند می کند و زنجیر آن داخل یک محفظه جمع می شود . هر دو تیپ جرثقیل ها، از موتورها ،ترمزها و کنترل مشابه استفاده می کنند .


مزایا و موارد استفاده ی جرثقیل های سیم بکسلی:

-  برای جابجایی بار های بسیار سنگین از کابل فولادی استفاده می­شود. جرثقیل های زنجیری برای بارهای بالای 15 تن استفاده نمی­شوند، در حالی که جرثقیل های سیم بکسلی چنین محدودیتی ندارد.

-  در کارگاه هایی که سیکل های کاری زیاد است و تعداد اجسامی که نیاز به حمل با جرثقیل دارند زیاد باشد، و میانگین وزنی بارها بالا باشد، جرثقیل سیم بکسلی توصیه می ­شود.

-  در مکان هایی که حرارت بسیار شدید و جود دارد، معمولا ازجرثقیل سیم بکسلیاستفاده می­ شود.

 -  چنانچه بار به صورت یک تکه نباشد و به سادگی نتوان آن را مهار کرد، به نحوی که موقع جابجایی به کابل شوک ( ضربه ) وارد کند، بهتر است از جرثقیل های سیم بکسلی استفاده نمود که تحمل بهتری در برابر شوک دارد.


معایب و موارد عدم استفاده از جرثقیل های سیم بکسلی

-  در کارگاه های کوچک که فضای کار محدود است بهتر است بجای جرثقیل سیم بکسلی از جرثقیل زنجیری که ساختاری ساده تر و کم حجم تر دارد استفاده شود.

- کابل فولادی از تعداد زیادی مفتول تشکیل شده است که هر کدام از این مفتول ها به تنهایی بسیار آسیب پذیر هستند. با آسیب دیدن بخشی از این مفتول ها، کابل فولادی کارایی خود را از دست می­دهد و نیاز به تعویض خواهد داشت.

-  در مواردی که جرثقیل ثابت است و حرکت افقی ندارد، جرثقیل سیم بکسلی می­تواند سریعتر از جرثقیل زنجیری عمل کند و ارجحیت دارد. اما در زمان حرکت افقی جرثقیل، کابل انحراف بیشتری نسبت به جرثقیل زنجیری خواهد داشت.

-  تجهیزات جرثقیل سیم بکسلی ( مثل درام و خود کابل ) نسبت به جرثقیلهای زنجیری گرانتر می­ باشند و با توجه به استهلاک بالا، هزینه ­ی تعمیرات و نگهداری این جرثقیل ها بیشتر خواهد بود.

-  در شرایط آب و هوایی مرطوب، احتمال پوسیدگی و زنگ زدگی جرثقیل سیم بکسلی که از جنس فولاد می ­باشد بیشتر است.

جرثقیل سیم بکسلی

0%